Yardım

Genel Arama

Laf Deposu sizin girmiş olduğunuz harflerden oluşabilecek Türkçe kelimeleri bulmaya yarayan bir programdır.

Alfabede yer alan 29 harf dışında, özel bir harf olarak * karakterini kullanabilirsiniz. Yıldız karakteri (*) joker harf yerine geçip, alfabedeki tüm harfleri sizin için arayacaktır. Örneğin arama alanına ke* yazdığınızda karşınıza "kel, kek, kep, bek" sonuçları gelecektir.

Girdiğiniz harflerin sıralaması önemli değildir. kemal, ekmal, lemak ya da lamek arasınada program açısından bir fark yoktur. Yıldız karakterini de istediğiniz sırada yazabilirsiniz.

Aramalarınızda birden çok yıldız karakteri kullanabilirsiniz

Filtre

Filtre bölümü arama sonuçlarında karşınıza gelen listeyi kısıtlamanız için size yardımcı olur. Bu bölümde üç ayrı yere harflerinizi girebilirsiniz: Başlayan, İçeren ve Biten

Başlayan

Arama sonuçlarınız bu bölümde yazan harflerle başlayan kelimelerden oluşur. Örneğin Arama bölümüne kemal yazıp, Başlayan bölümüne k yazarsanız arama sonuçlarından sadece k ile başlayanlar size görünür ve sonuçlar kalem, kelam, kemal ve kale olur. Arama bölümüne kemal ve Başlayan bölümüne kal yazarsanız bulacağınız sonuçlar kalem, kale ve kal olur. Bu filtre alanında diğer alanlarda olduğu gibi virgül (, ) kullanarak birden çok başlangıç filtresi oluşturabilirsiniz. Örneğin Arama bölümüne kemal yazıp, Başlayan bölümüne k,e yazarsanız arama sonuçlarından k ve e ile başlayanlar size görünür ve sonuçlar emlak, kalem, kelam, kemal, elma ve kale olur.

İçeren

Arama sonuçlarınız bu bölümden yazan harfleri içeren kelimelerden oluşur. Örneğin keramet kelimesini aratıp, İçeren bölümüne mar yazarsanız bulacağınız sonuçlar emaret, market, emare, marke, mark ve mart olur. Bu alanda da kelimeler arasında virgül kullanarak arama sonuçarınızı birden çok içeren kriterine göre yapabilirsiniz.

Biten

Arama sonuçlarınız bu bölümde yazan harflerle biten kelimelerden oluşur. Örneğin kemal kelimesini aratıp, Biten bölümüne mal yazarsanız bulacağınız sonuçlar kemal ve mal olacaktır. Bu alanda da virgül kullanarak arama sonuçlarınızı birden çok biten kriterien göre yapabilirsiniz.

Not

7 harfli kelimelerden osman ile başlayanları bulmak için Arama bölümüne *******, Başlayan bölümüne ise osman yazmanız yeterlidir. Bulacağınız sonuçlar osman ve osmani olacaktir. Bu şekilde aramalar veritabanının tamamında yapıldığı için daha uzun sürebilir.